– Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic…
– To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby… założyć fundację!

…brzmiałby znany cytat, gdyby Reymont pisał swoją Ziemię Obiecaną kilka lat temu. Tak też powstała Fundacja RAZEM. Spotkali się razem i razem założyli fundację… razem.

A dalej było już jak u Hitchcocka: na początek trzęsienie ziemi. Trzęsienie ziemi zaczęło się, gdy miesiąc po rejestracji fundacji  w lutym 2005 r. dostali zadanie: nakręcić film. To jeszcze nic: fabularny, w odcinkach… I okres realizacji – 3 miesiące! Nie da się? Ale kto mówi, że się nie?! Się daaaaa. Przecież nigdzie nie jest napisane, że człowiek aby żyć musi spać. I się dało: W kwietniu „Zosia-Samosia…” była gotowa – i to w czterech odcinkach.
Zaraz potem rozpoczęliśmy to na czym znamy się najlepiej – szkolenia. Próbowaliśmy nauczyć 90 rolników z gminy Rzgów, jak komunikować się w języku angielskim oraz jak profesjonalnie obsługiwać klienta. W większości przypadków nawet się udało.

Od 2006 r. prowadziliśmy ORAZ: Ośrodek Rozwoju  Aktywności Zawodowej” dla osób niepełnosprawnych. Pomogliśmy ponad 400 osobom odnaleźć nową drogę życia – drogę zawodową. Nauczyliśmy, jak skutecznie poszukiwać i znaleźć pracę. Razem pracowaliśmy nad budowaniem wewnętrznej siły i przekonania, że przecieź na pewno się uda. Nauczyliśmy samodzielności.
W zeszłym roku Fundacja RAZEM wydała Atlas ptaków Polski dla osób niewidomych i niedowidzących. W druku, alfabecie Braille’a i wersji dźwiękowej. Atlas pokazuje, że świat jest piękny nawet gdy go nie widzimy. Trzeba tylko chcieć to dostrzec, poczuć, usłyszeć.